]
بیش از 10 مقاله درباره حقوق خانواده

استرداد جهیزیه 

 استرداد جهیزیه و راه قانونی مطالبه آن در ابتدا لازم به ذکر است که بگوییم طبق قانون زوجه هیچ وظیفه ای برای خرید جهیزیه ندارد ولی با توجه به عرف مرسوم بین جامعه و خانواده ها جهت تشکیل زندگی مشترک معمولا زوجه یا خانواده وی اقدام به خرید جهیزیه می کند.

وکلای آکام وکیل برای تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه
استرداد جهیزیه با آکام وکیل

استرداد جهیزیه و راه قانونی مطالبه آن در ابتدا لازم به ذکر است که بگوییم طبق قانون زوجه هیچ وظیفه ای برای خرید جهیزیه ندارد ولی با توجه به عرف مرسوم بین جامعه و خانواده ها جهت تشکیل زندگی مشترک معمولا زوجه یا خانواده وی اقدام به خرید جهیزیه می کند.

نحوه استرداد جهیزیه و راه قانونی مطالبه آن

زمانی که زوجه یا خانواده وی اقدام به خرید جهیزیه می کنند یک لیست از اموال خریداری شده تهیه می کنند که به آن سیاهه جهیزیه گفته می شود که باید زوج آن را امضا کند به انضمام امضا شهود .

بهتر است شهود از جانب زوج باشند که اگر بعد ها به مشکل خوردند دادگاه به آن ایراد وارد نکند که شهود از جانب زوجه معرفی شده اند و قرابت سببی و نسبی از طرف ایشان دارند،یا می توانند رسید تحویل جهیزیه از زوج بگیرند که سند عادی محسوب می شود،که بهتر است اگر به صورت رسمی می خواهند که بعد ها این سند مورد انکار و تردید قرار نگیرد،از طریق دفاتر اسناد رسمی این سند رسید تحویل جهیزیه را از زوج بگیرند.

مقالات جذاب 1
 • از ناشزه شدن زن چه سودی به شوهر می رسد ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • چگونه سرقت وسایل خانه توسط همسر اثبات می شود ؟  ((مقاله در حال نگارش))
 • پرداختی ها و هدیه به همسر چگونه مستردد می گردد ؟ ((مقاله در حال نگارش))

عدم وجود سیاهه جهیزیه

در مواردی که سیاهه جهیزیه وجود نداشته است و زوجه به هر دلیلی سیاهه جهیزیه تهیه نکرده است،در اینجا دعوای استرداد جهیزیه با دشواری هایی رو به رو می شود که البته جای نگرانی ندارد،زمانی که زوجه بتواند دو نفر شاهد یا فیلم و تصاویر یا فاکتورهای اقلام خریداری شده را به دادگاه ارائه دهد،می تواند مالکیت خود را نسبت به جهیزیه اثبات کند.

دعوای استرداد جهیزیه

دعوای استرداد جهیزیه یک دعوای مالی محسوب می شود و دعاوی مالی تا مبلغ بیست میلیون تومان در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد و بیش از این مبلغ در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.

دادگاه صالح هم می تواند محل اقامت خوانده یا دادگاه محل اقامت زوجه باشد طبق قانون حمایت از خانواده.

مدارک مورد نیاز جهت تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه :

 1. سند رسمی ازدواج
 2. سیاهه جهیزیه در صورتی که موجود باشد
 3. شهادت شهود
 4. تامین دلیل
 5. اظهارنامه که بعضا ارسال نمی کنند ولی بهتر است که زوجه ابتدا برای زوج اظهارنامه ارسال کند تا زوج به صورت رسمی و قانونی از استرداد جهیزیه مطلع شود.

تعدی و تفریط زوج در جهیزیه و مجازات آن

از آنجایی که مالک جهیزیه طبق سیاهه و فاکتور های خرید معمولا زوجه می باشد و زوج صرفا حق استفاده از منافع اموال را دارد،اگر زوج هر گونه تعدی و تفریط و یا انتقالی از جانب ایشان نسبت به جهیزیه صورت بگیرد،زوجه می تواند اثبات کند و اقدام به طرح شکایت خیانت در امانت یا فروش مال غیر در محاکم کیفری کند که اگر زوجه بتواند اثبات کند،زوج مشمول مجازات فروش مال غیر و یا خیانت در امانت می شود که ضمانت اجرای این مجازات ها حبس می باشد.

مقالات جذاب 2
 • کودک آزاری توسط والدین چگونه اثبات می شود و راه های قانونی گزارش آن چیست ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • اثبات نسب چیست و راه دادخواست آن با جزئیات  ((مقاله در حال نگارش))
 • فریب در ازدواج چیست ؟ (( مقاله در حال نگارش))
 • تغییر سن چگونه ممکن است ؟ ((مقاله در حال نگارش))

نکات مهم در رابطه با روال قانونی استرداد جهیزیه

یه نکته دیگر هم وجود دارد که می توان همزمان با دعوای استرداد جهیزیه تقاضای تامین خواسته مطرح کرد که زوج نتواند اموال را انتقال دهد یا به فروش برساند یا به هر طریقی مخفی کند،که در اینجا نیاز هست قرار صادر شود که در صورت موافقت قاضی نیاز هست یک خسارت احتمالی به صندوق داگستری واریز شود که اگر زمانی اثبات شد که جهیزیه توسط زوج خریداری شده و یا زوجه مالکیتی نسبت به جهیزیه ندارد،زوج بتواند از آن خسارت که در صندوق دادگستری موجود می باشد برای خسارت های وارده به خود دریافت و استفاده کند.

لازم به ذکر است که زوجه می تواند قبل از جلسه دادگاه با وجود تامین خواسته،جهیزیه خود را به جای دیگری انتقال دهد و یا به دست امین خود بسپارد تا جلسه دادگاه رسیدگی شود و رای به نفع وی صادر شود تا راحت تر بتواند نسبت به اموال خود هر گونه اقدام انجام دهد.

آکام وکیل 

گروه حقوقی آکام وکیل با بیش از 12 سال سابقه در امر وکالت و با همکاری با بهترین وکلای حقوقی و کیفری و خانواده می تواند شما را در رسیدن به حقوق خود همراهی و یاری نماید .

لازم به ذکر است که مقاله فوق از روی ویس مصاحبه با آقای رامین صمدی وکیل پایه یک دادگستری استان تهران نوشته شده است و ایشان در ارائه علم خود در این باره اصلا کوتاهی نکرده اند . برای ارتباط با گروه وکلای آکام در تهران اینجا در وکیل تهران و برای ارتباط با گروه وکلای آکام در کرج اینجا در وکیل کرج کلیک کنید .

مقالات جذاب 3
 • بکارت و عدم بکارت در هنگام ازدواج چه تاثیری روی عقد دارد ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • فسخ نکاح چگونه ممکن است ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • فحاشی به همسر چه مجازاتی دارد ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • دیرکرد در تشکیل زندگی مشترک چه عواقبی برای مرد دارد ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • آنچه نظر قانون است درباره اجرت المثل ((مقاله در حال نگارش))
 • نفقه زن در زندگی زناشویی چقدر است ؟ با نگاهی به قانون و عرف ((مقاله در حال نگارش))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس