]
بیش از 10 مقاله درباره حقوق خانواده

6 مورد مهم درباره فریب در ازدواج یا تدلیس در ازدواج چیست؟

فریب در ازدواج ممکن است برای خیلی از افراد تحت عناوین مختلف رخ دهد که ممکن است خیلیا از جرم بودن این موضوع آگاهی نداشته باشند و یا از راه های اثبات آن اطلاعات درست و دقیقی نداشته باشند که نداشتن اطلاعات کافی باعث می شود افراد نتوانند اقدام درستی در این زمینه انجام دهند.

6 مورد از مسائل مهم در فریب در ازدواج با ذکر مثال منتشر شد.
موارد مربوط به فریب در ازدواج در یک نگاه مختصر و مفید در سایت آکام وکیل منتشر شد.

فریب در ازدواج ممکن است برای خیلی از افراد تحت عناوین مختلف رخ دهد که ممکن است خیلیا از جرم بودن این موضوع آگاهی نداشته باشند و یا از راه های اثبات آن اطلاعات درست و دقیقی نداشته باشند که نداشتن اطلاعات کافی باعث می شود افراد نتوانند اقدام درستی در این زمینه انجام دهند.

وکیل متخصص کیفری و خانواده در کرج

اگر به دنبال یک وکیل متخصص کیفری و خانواده در کرج هستید که هم در پرونده کیفری فریب در ازدواج تخصص داشته باشد و هم در پرونده خانواده فسخ نکاح متخصص باشد، با گروه آکام وکیل تماس بگیرید، ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ داده و با وکیل مذکور یعنی خانم سلاله آزادی وکیل پایه یک دادگستری هماهنکی لازم را انجام می دهیم.

لطفا جهت هماهنگی برای مشاوره و یا تایین قیمت حق الوکاله با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن :  09123693046

تلفن09197027258

وکیل فریب در ازدواج و فسخ نکاح در کرج با یک تماس از همه چی مطلع شوید.

تلفن اپراتور: 02634455580

فریب در ازدواج چیست؟

فریب در ازدواج، یکی از مسائلی است که در قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی به آن پرداخته شده است. این مسئله زمانی مطرح می‌شود که یکی از طرفین ازدواج، با استفاده از اطلاعات غیر واقعی یا مخفی کردن اطلاعات مهم، دیگری را فریب دهد.

موارد فریب در ازدواج

فریب در ازدواج می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ذکر صفات غیر واقعی: مثلاً مردی خود را پزشک معرفی کند در حالی که پزشک نیست.
  • عدم ذکر عیوب مهم: مثلاً زنی باکره نبودن خود را از همسر آینده‌اش مخفی کند.
  • دیوانه بودن هر یک از طرفین که طرف مقابل بعد از عقد متوجه شود.
  • برخی موارد که در قانون ذکر نشده است ولی می تواند مصداق فریب در ازدواج قرار بگیرد مانند: نداشتن سواد و تحصیلات، نداشتن توانایی مالی، متاهل بودن مرد، باکره نبودن زن و یا پنهان کردن ازدواج سابق و غیره.

یک مثال خیالی برای درک بهتر فریب در ازدواج

یکی از مهم ترین دلایل فریب در ازدواج، بخش مالی داستان است.
فریب در ازدواج با ذکر مثال، حتما این مقاله خواندنی و شنیدنی جذاب را مطالعه کنید.

محمد، مردی با دل بزرگ و پر از عشق، با زنی به نام زهرا آشنا شد. زهرا زنی زیبا و جذاب بود که محمد را به سرعت به خود جذب کرد. اما زهرا یک راز داشت. او در واقع یک کلاهبردار بود که به دنبال پول محمد بود.

زهرا با استفاده از ترفندهای خود، محمد را متقاعد کرد که با او ازدواج کند. او به محمد گفت که پزشک معروفی است و در یک بیمارستان بزرگ کار می‌کند. اما در واقع، زهرا هیچ تحصیلات پزشکی نداشت و فقط در یک داروخانه کار می‌کرد.

پس از ازدواج، زهرا 800 سکه مهریه عندالمطالبه خود را به اجرا می گذارد و املاک محمد را توقیف می کند. 

محمد به خاطر طمع و سادگی، فریب زهرا را خورده بود و در کوتاه ترین مدت بدون تحقیقات کامل با زهرا ازدواج کرده بود.

این مثال خیالی نشان می‌دهد که چگونه فریب در ازدواج می‌تواند رخ دهد و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد. همیشه باید با دقت به افرادی که با آنها رابطه برقرار می کنیم نگاه کنیم و نباید به سرعت به آنها اعتماد کنیم. همچنین باید همیشه به حقایق و واقعیت ها توجه کنیم، حتی اگر آنها غیرمنتظره یا ناخوشایند باشند.

مجازات فریب در ازدواج

بر اساس ماده 647 قانون مجازات اسلامی، اگر کسی مرتکب فریب در ازدواج شود، حسب مورد به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می‌گردد.

چگونگی اثبات فریب در ازدواج

اثبات فریب در ازدواج می‌تواند با استفاده از مدارک مختلفی انجام شود. برای مثال، اگر یکی از طرفین بیماری خاصی داشته باشد و پیش از عقد آن را ذکر نکند، با پرونده پزشکی این امر قابل اثبات است.

در کل، فریب در ازدواج یک مسئله حقوقی مهم است که همه باید از آن آگاه باشند تا بتوانند حقوق خود را در برابر فریب و تدلیس حفظ کنند.

فریب در ازدواج یا همان تدلیس

فریب در ازدواج یا همان تدلیس به عدم حسن نیت و نبود صداقت میان زوجین گفته می شود که آثار آن فسخ نکاح (عقد) می باشد.

مقالات جذاب 1
  • کودک آزاری توسط والدین چگونه اثبات می شود و راه های قانونی گزارش آن چیست ؟ ((مقاله در حال نگارش))
  • اثبات نسب چیست و راه دادخواست آن با جزئیات  ((مقاله در حال نگارش))
  • تغییر سن چگونه ممکن است ؟ ((مقاله در حال نگارش))

((بهترین وکیل خانواده در کرج)) ((بهترین وکیل خانواده در مازندران))

مهریه و فریب در ازدواج

مهریه و فریب در ازدواج  آخرین مبحث در این قسمت می باشد، اگر شخص فریب دهنده مرد باشد، طبق موارد فوق اگر زن بتواند اثبات کند و در نهایت نکاح را فسخ کند مستحق کل مهریه خواهد بود، لکن اگر قبل از فسخ نزدیکی بین زوجین صورت نگرفته باشد، زن نمی تواند مهریه خود را مطالبه کند.

نکته دیگر در اینجا زمانی است که فسخ نکاح دال بر عنن بودن مرد باشد یعنی ناتوانی در برقراری رابطه زناشویی، که در این صورت نصف مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.

نکته آخر اینکه اگر به علت تدلیس زن نکاح فسخ شود و زن قبل از فسخ مهریه خود را مطالبه کرده باشد، مرد می تواند آن را پس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس