]
بیش از 10 مقاله درباره حقوق خانواده

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه مقاله ای با جزئیات ریز است و اگر میخواهید همه چیز راجب آن بدانید ادامه مطلب را بخوانید. یکی از بیشترین سوالاتی که از اپراتور ها و وکلای آکام وکیل پرسیده می شود حذف نام همسر از شناسنامه است ، ما در این مقاله به صورت مختصر و مفید به جواب این سوال پرداخته ایم . لازم به ذکر است که جواب  از طریق پرسش از آقای رامین صمدی وکیل پایه یک کانون وکلای استان تهران بدست آمده است .

حذف نام همسر از شناسنامه و نحوه تنظیم
آشنایی با مقالات جذاب آکام وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه مقاله ای با جزئیات ریز است و اگر میخواهید همه چیز راجب آن بدانید ادامه مطلب را بخوانید. یکی از بیشترین سوالاتی که از اپراتور ها و وکلای آکام وکیل پرسیده می شود حذف نام همسر از شناسنامه است ، ما در این مقاله به صورت مختصر و مفید به جواب این سوال پرداخته ایم . لازم به ذکر است که جواب  از طریق پرسش از آقای رامین صمدی وکیل پایه یک کانون وکلای استان تهران بدست آمده است .

چگونگی حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه بنا به اینکه زوج یا زوجه بخواهند درخواست بدهند متفاوت است،که در ادامه جداگانه به هر یک می پردازیم.

حذف نام همسر از شناسنامه بنا به درخواست زوجه

روال قانونی حذف نام همسر از شناسنامه بنا به درخواست زوجه به دو صورت متفاوت است،اگر زوجه باکره باشد و یا نباشد،که در ذیل به آنها می پردازیم:

اگر زوجه باکره باشد،یعنی در دوران نامزدی یا عقد طلاق گرفته باشد و نزدیکی بین زوجین صورت نگرفته باشد،بعد از طلاق صرفا با در دست داشتن نامه پزشکی قانونی می تواند درخواست حذف نام همسر سابق خود را  از شناسنامه بدهد و بلافاصله مورد بررسی قرار می گیرد و نام همسر سابق وی از شناسنامه اش پاک می گردد.

اگر زوجه باکره نباشد،بعد از طلاق نمی تواند مانند روال گفته شده در فوق اقدام کند،بلکه باید بعد از ازدواج مجدد درخواست بدهد تا به درخواست وی رسیدگی شود و نام همسر سابقش از شناسنامه پاک شود،لازم به ذکر است تنها راه حذف نام همسر سابق برای زوجه ای که باکره نیست ازدواج مجدد می باشد.

مقالات جذاب 1
 • از ناشزه شدن زن چه سودی به شوهر می رسد ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • چگونه سرقت وسایل خانه توسط همسر اثبات می شود ؟  ((مقاله در حال نگارش))
 • پرداختی ها و هدیه به همسر چگونه مستردد می گردد ؟ ((مقاله در حال نگارش))

حذف نام همسر از شناسنامه بنا به درخواست زوج

برای اینکه زوج بتواند نام همسر سابق خود را از شناسنامه پاک کند نیز مستلزم آن است که ازدواج مجدد صورت بگیرد و بعد از ازدواج می تواند درخواست حذف نام همسر سابق خود را از شناسنامه داشته باشد.

روال قانونی حذف نام همسر از شناسنامه

ابتدا زوج یا زوجه،هر کدام که درخواست حذف نام همسر از شناسنامه را دارند،شخصا خود فرد باید به ثبت احوال مراجعه کند و درخواست خود را بدهد،که طی بازه زمانی 1 هفته الی 1 ماه به درخواست آنها رسیدگی می شود و دادگاه حکم را صادر می کند.

لازم به ذکر است که طی بازه زمانی گفته شده نیازی به حضور زوج یا زوجه در هیچ جلسه و یا اداره ای نیست،صرفا درخواست خود را از طریق ثت احوال ثبت می کنند و دادگاه حکم را به آنها ارجاع می دهد و پس از تایید و نهایی شدن،ثبت احوال شناسنامه جدید صادر می کند و شخص درخواست کننده می تواند بلافاصله به ثبت احوال مراجعه کند و شناسنامه جدید خود را بگیرد.

مقالات جذاب 2
 • نحوه استرداد مبلغی که کارت به کارت کرده ایم ((مقاله در حال نگارش))
 • نحوه افراز ملک مشاعی با جزئیات ((مقاله در حال نگارش))
 • تفاوت فسخ نکاح با طلاق چیست ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • نحوه تنظیم شکایت بعد از ضرب و جرح ((مقاله در حال نگارش))
 • در دعوا خیابانی حق با چه کسی است؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • راه اثبات خیانت زوجین و مجازات آن ((مقاله در حال نگارش))
 • نحوه اثبات فحاشی و تنظیم شکایت آن ((مقاله در حال نگارش))

حذف غیر قانونی نام همسر از شناسنامه و تبعات آن

اگر شخصی،اعم از زوج یا زوجه،اقدام به حذف غیر قانونی نام همسر سابق خود از شناسنامه را بکند قطعا تبعاتی خواهد داشت که در ادامه به 4 مورد از تبعات آن می پردازیم:

1.در ابتدا باید گفت که اگر به صورت غیر قانونی نام همسر سابق از شناسنامه پاک شود،طرف مقابل می تواند استعلام بگیرد و در این صورت مشخص می گردد که آن شخص ازدواج قبلی داشته است.

2.اگر خود شخص درخواست کننده گواهی تجرد به درخواست خود بگیرد و نام همسر سابق از شناسنامه پاک شود،همچنان با گرفتن استعلام مشخص خواهد شد.

3.اگر فرد با هدف فریب دادن طرف مقابلش به صورت غیر قانونی نام همسر سابق خود را حذف کند و طرف مقابل که مجدد با وی ازدواج کرده است متوجه شود می تواند برای فسخ نکاح اقدام کند،که در این صورت آن شخص مرتکب تدلیس و فریب طرف مقابل در نکاح شده است.

4.طبق ماده 647 قانون تعزیرات باید گفت که:چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی،تمکن مالی،موقعیت اجتماعی،شغل و سمت خاص،تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم می گردد.

وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه

خانم سلاله آزادی وکیل پایه یک دادگستری و آقای رامین صمدی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای استان تهران و عضو وکلای آکام وکیل می باشند ، از آنجایی که قانون پیچ و خم بسیار دارد و کل  قانون حذف نام همسر از شناسنامه در یک مقاله جای نمی گیرد .

ما به شما پیشنهاد می کنیم که به وکلای خبره و کارکشته آکام وکیل اعتماد کنید و در امر وکالت برای حذف نام همسر از شناسنامه ، وکیل کارکشته آکام وکیل را انتخاب کنید .

وکلای آکام وکیل برای تنظیم دادخواست حذف نام همسر از شناسنامه
بهترین وکلای کرج و تهران برای حذف نام همسر از شناسنامه

برای تماس با وکلای آکام وکیل در اینجا کلیک کنید .

مقالات جذاب 3
 • حکم قتل زن توسط شوهر چیست ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • مرد چگونه از مهریه فرار کند ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • راه حل مصادره ملک قولنامه ای بعد از اجرا مهریه چیست ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • چگونه یک طرفه طلاق بگیرم ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • راه گرفتن حضانت فرزندان مشترک چیست ؟ ((مقاله در حال نگارش))
 • چگونه زن دوم بگیرم ؟ ((مخصوص آقایان)) ((مقاله در حال نگارش))
 • چه چیز هایی خیانت در امانت حساب می شود ؟((مقاله در حال نگارش))
 • سفته بهتر است و یا چک ؟ ((به همراه دلایل ))((مقاله در حال نگارش))
 • مهمترین نکات در خرید ملک چیست ؟((مقاله در حال نگارش))
 • فرق آگاهی و عدم آگاهی به قانون در انجام جرم چیست ؟((مقاله در حال نگارش))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس